Agenţiile de turism au vândut bilete de avion în valoare de 153 mil. euro în Q1, mai mult cu 4,5%, Ziarul Financiar,15-07-2010
Agenţiile de turism au vândut în primele şase luni ale anului 616.775 bilete de avion, mai mult cu 8,8% faţă de perioada similară a anului trecut.
"Vânzările de bilete de avion pentru companiile aeriene de linie regulată (Tarom, Carpatair, altele-n.red) s-au ridicat la 153 mil. euro în semestrul unu al anului, faţă de 146,4 milioane de euro anul anterior", a declarat Antonio Niţu, vicepreşedintele ANAT, care citează date oferite de IATA.
Valorea medie a unei tranzacţii a fost de 258 de euro în semestrul unu al acestui an faţă de 248 euro în primele şase luni ale anului trecut.
